Kuřačky.cz - svět kuřaček cigaret, přitažlivosti a půvabu

Otázky o kuřačkách a kouření, ankety, hlasování a soutěže

Kuřačky x fajčiarky ?

Příspěvekod antaric » pátek 11. 4. 2008 11:07

Protože jsme česko-slovenské stránky, nejen v podtitulu názvu, ale i díky vám uživatelům - komunikujeme tu češtině i slovenštině (a je to dobře, je nás víc, se společným zájmem a tématikou, můžeme se tady spojit a sdílet).

Ačkoli nás tématika spojuje, díky jazykům se lišíme v tom nejzásadnějším - označení kuřačky (česky) a fajčiarky (slovensky) :-)

Napadlo mě téma k diskuzi (bez ankety) - jak vnímáte tato slova, označení, jestli se vám jedno nebo druhé víc líbí, ať už jste Slováci nebo Češi (či Moravané).

Mně osobně se pravda víc líbí české slovo kuřačky. Slovenské slovo fajčiarky (či obecně fajčenie) se mi víc spojuje s fajfkou než s cigaretou :-) Nic s tím neuděláme, to je jasné. Ale třeba vás k tomu napadne nějaká další diskuze - co třeba vy, naši slovenští přátelé, jak vnímáte česká slova kuřačky, kouření a podobně?

Berte to jako přátelskou diskuzi, prosím žádný flamewar :-)
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Příspěvekod muryru » pátek 11. 4. 2008 11:23

Mě se fajčenie a fajčiarka celkem líbí, přijde mi to nastejno....
muryru
administrátor
 
Příspěvky: 2690
Obrázky: 50728
Pohlaví: Muž
Registrován: 23. 3. 2007

Příspěvekod Kasoun » pátek 11. 4. 2008 15:23

Já se v tomto případě asi taky kloním k české formě výrazu. Ale ten solovenský je rozhodně lepší, než ekvivalent třeba v němčině ... :-) A tak mě napadlo, neznáte další výrazy pro kuřačku v cizích jazycích? Třeba taková polština nebo ruština by mě dost zajímala ... :-)
Kasoun
Kasoun
velmi aktivní uživatel
 
Příspěvky: 185
Obrázky: 16
Pohlaví: Muž
Registrován: 25. 12. 2007
Bydliště: Praha

Příspěvekod antaric » pátek 11. 4. 2008 15:33

Nebýt asi té podvědomé asociace s fajfkou :-), asi bych slovenský výraz vnímal neutrálně, možná by se mi i líbil. Ale ten slovní základ (fajfka-fajčit) tam určitě je společný - dávný jazykový vývoj (plus možná snaha štúrovců se odlišit a očistit od češtiny a rozvinout plnou slovenštinu). Moravské dialekty, na pohraničí, které mají jinak ke slovenštině blízko, používají něco jako kuřit, kúrit (nejsem zběhlý, nevím). Ale to by mohl napsat někdo, kdo odtamtud z vás je.

Německé rauchen, Raucherinen vnímám celkem neutrálně, nic se mi s ním nevybavuje :-)

Jak je to v ostatních jazycích - to by si někdo mohl vzít jako bojový úkol a zjistit to, pro zajímavost :-)
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Zpět na Otázky, ankety, hlasování a soutěže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků