Kuřačky.cz - svět kuřaček cigaret, přitažlivosti a půvabu

Odkazy a diskuze týkající se vztahu společnosti a kouření cigaret

Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » sobota 6. 3. 2010 11:09

........zatrolený věk- třináct
http://www.magazin.cz/lifestyle/2557-je ... ali?oldcom

......stáhl jsem film Třináctka (drama 2003) - Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. - děvčata kouří a kouří..../mimo jiné/
tohle je jen trailer http://www.youtube.com/watch?v=DmrZYi9r ... re=related

......a když je pátek 13 , tak jsme na průser ještě mladší - http://rikunda.blog.cz/0805/ve-dvanacti ... lku-porodi
:o
....tak závěrem .... http://alik.idnes.cz/ceske-divky-patri- ... koviny_mrk
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » sobota 6. 3. 2010 11:45

......kontrolní otázka .... když už jsme v tom třináctiletém věku /já mám dva syny 35-sportovec- a 33 , ten mladší kouří/
kdo má dcery -- jak byste se tvářili, kdyby jste zjistili, že vám dcera v 10,12, 14 /ne-li mladší/ kouří ??????
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod antaric » sobota 6. 3. 2010 13:20

Chvíli jsem přemýšlel, jestli jsem Třináctku viděl, ale myslím, že ano a že to bylo působivé. Myslím, že asi velmi charakterizuje touhu drtivé většiny teenagerů se odpoutat od dětského světa a přejít do světa dospělého, touha se stát sám sebou, touha být uznáván. Zvědavost, touha, lákadla, nezávislost (skutečná či domnělá). Je to otázka hledání hranic - toho, co je dobře a co je špatně. Toho, kde se člověk nakonec ztratí a kde se najde. Někteří si potřebují nabít hubu, aby si v sobě srovnali hodnoty pro další život. Jiným to nedojde a ztratí se v životě definitivně.
V kostce asi tedy řečeno, o čem film je :-)

Obecně bych ale rozlišoval dvě věci - u toho že někdo kouří, pije, droguje, sexuje atd. - že jedna věc je vlastní chování a druhá věc je, zda je to projevem něčeho hlubšího, v hodnotách v daném člověku. Tím současně odpovídám na to, na co ses ptal - tedy jestli by mi vadilo kouření či něco jiného u vlastních dětí. Sám vlastní děti zatím nemám, ale mám 16-letou neteř. Jestli kouří nebo ne, nevím. Pokud ano, nevadilo by mi to. Samo o sobě to nic neznamená. Pro mnohé lidi v předsudcích ovšem ano. Pro ně je to symbol sociálního zařazení do "špatné společnosti". Totéž alkohol, drogy, sex. Je to ovšem pokrytectví. Pro hodně náctiletých je to forma úniku, realizace, naplnění (neuvědomění si důsledků je jiná věc). Únik před pokrytectvím společnosti - nejen rodičů. Kteří jim tak dávají zprostředkovávají chuť zakázaného ovoce. Pro mě osobně (jako doufám i budoucího rodiče) je důležitý kontakt se svým dítětem, náctiletým dítětem. Neztratit nit, neztratit jeho svět. Pro mě není primárně podstatné kouření, sex, drogy, alkohol. Pro mě je primární to, jaký je můj potomek UVNITŘ, jaké jsou jeho vnitřní hodnoty, směřování v životě - tak mu pomáhat, rozvíjet ho, naslouchat mu, porozumět mu. Pokud můj potomek zůstává UVNITŘ hodnotově zorientován a ví, pak je jedno, co kouření, drogy, sex, alkohol. Říkám to možná dost odvážně, ale chci tím především poukázat na to, že pokud je uvnitř hodnotově zorientován, pak samozřejmě je určeno i jeho prožívání kouření, alkoholu, sexu a drog - je tam odpovědnost, za sebe.

Závěrem - je mi milejší, když bude potomek kouřit, pít a kdoví co a budeme si rozumět, vycházet, než aby mi unikal, do jiného světa, odcizoval se mi, čichal ke kriminalitě a partám, unikal jen proto, že mu tohle "nechci dopřát" (a bude kouřit, pít a kdoví co ještě horšího stejně tak jako tak).

A ještě jedna věc, naprosto zobecňující: Když se mi ženy kuřačky líbí, tak by bylo ode mě pokrytecké zakazovat kouřit vlastní dceři.
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Re: Třináctka........

Příspěvekod honza » sobota 6. 3. 2010 16:33

Mě tedy vůbec nevadí když vidím třeba 13 let holku kouřit . Já jsem začal kouřit , asi v 19 letech postupem času jako u každého se to stalo závislostí a kouřil jsem tím víc cigaret .
Vlastně , abych se přiznal měl jsem jeden protipól asi do 15 let se mi vůbec nelíbil holky z cigaretou kuřačky sám nechápu kde nastala ta změna .
Často vidím kouřit mladé holky za školou u nás doma je to zajímavé chodí na stejná místa, jako dříve chodili moji vrstevníci.
Jak se zde bavíme o těch předsudcích tak mě napadá jedna věc každý ví kam chodí kouřit každý ví že kouří určitě to je z nich cítit ve třídě v podstatě se jim to toleruje. Nebyl by pro učitele problém chytit je za ruku. No a přesto se to považuje za něco divného dokonce to někdo přirovnává k tvrdým drogám což je podle mě nesmysl. Mnohem větším problémem z mého hlediska společenským je alkohol . Kolik alkohol zničil rodin rozbil vztahů :?: :?: a kolik cigareta :?: :?:
honza
velmi aktivní uživatel
 
Příspěvky: 781
Obrázky: 20
Pohlaví: Muž
Registrován: 28. 10. 2007

Re: Třináctka........

Příspěvekod antaric » sobota 6. 3. 2010 18:07

Když už zmiňuješ alkohol, tak ten z mnoha důvodů považuji za mnohem větší zlo, ze sociálních důvodů. Kolik on způsobuje těch zmíněných rozvrácených rodin a neštěstí ve vztazích mezi lidmi. Je zajímavé, jak naše společnost je k alkoholu tolerantní, zatímco ke kouření ne. V rámci rovnosti a měnění předsudků by bylo spravedlivé, aby na každé láhvi piva, vína či tvrdého byly ty černé rámečky, třeba "Alkohol rozvrací rodiny" nebo "Alkohol způsobuje cirhózu jater". Je to stejné, jako když nám ty nápisy nesmyslně cpou na krabičky cigaret. A stejně tak by mohla být zakázána i reklama na pivo atd.
A dalo by se pokračovat - totéž by mohlo platit pro kávu, kofeinismus, který rovněž může způsobovat závislost, vysoké, nízké tlaky a podobně.
Že se vám to zdá všechno absurdní? Vítejte v EU, kde je možné všechno.
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Re: Třináctka........

Příspěvekod antaric » neděle 7. 3. 2010 11:14

Vím, že tím, že nemám zatím svoje děti, nemám svým způsobem právo něco psát. Přesto si myslím, že ve svém věku jsem někam došel, něco měl možnost díky spoustě věcí poznat.

Moje neteř, není to samozřejmě moje dítě, nicméně jsem ji prožil od malička, s větší či menší intenzitou. Jsem i jejím křestním kmotrem. Zažil jsem švagřino těhotenství, neteř jsem viděl poprvý jen pár hodin po narození v porodnici. Zažil jsem ji ve všech jejích fázích dětství, užil jsem si ji dostatečně, nezapomenu třeba, jak ležela po přebalení na stole a dělala "želvičku" :-) První krůčky a všechno další. Později jsme ji měli i víckrát souvislejší čas na hlídání, hrozně moc roztomilá, rozhodně jsem si ji užil víc než pak další bratrovy děti. Dnes je z ní slečna před dospělostí. Se svými zájmy, prioritami, trávením školního i volného času.

Já beru dítě především jako dar, požehnaný dar. Není to majetek, není to hračka, je to samostatná bytost, svým způsobem rovnocenná, v tom vyšším principu. Dítě je pro mě především člověk, za které nese rodič odpovědnost - svou roli vnímám jako roli toho, kdo ji má pomoct se pohybovat ve světě, pomoct ji rozpoznávat dobro a zlo, světlo a tmu, černou a bílou. Být mu nápomocen, nejen v autoritě, ale především blízkosti porozumění (což může být pro mnoho rodičů kritické v nácti letech dítěte). Vzpomněl jsem si, jak třeba velkou roli hraje to, když jsem u některých "zpovědí slavných" slyšel, jak dcera o své (slavné) matce říká, že jsou to především velké kamarádky. Není to krása, když může vztah dítě-rodič přerůst i do této roviny sounáležitosti a vzájemného vnímání a podpory?

Když moje dcera bude chtít být uklízečkou, bude uklízečkou. Když si bude chtít vzít černocha, vezme si černocha. Když bude chtít kouřit, bude kouřit. Samozřejmě, mohu mít svůj názor a představu, nicméně vyšší hodnota bude to vnitřní dobro v druhém a respekt. A hned dodávám, že to nemusí být jednoduché, vím to.

Nemám patent a ani si nenárokuju právo na to mít pravdu - píšu jen to, co cítím a vnímám a vyplývá to z nějakého celoživotního formování hodnot ve mně, vztah k lidem, vztah k jejich dobru, k jejich štěstí a naplnění.

Tahle diskuze a výměna názorů se mi líbí. Myslím, že by mohla být přínosná i mimo stránky a mimo fórum.
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Re: Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » neděle 7. 3. 2010 14:41

ahoj - napřed jsem myslel, že jsem s příspěvkem "třináctka" šlápl vedle ......vidím, že přece jen padla kosa tam, kam jsem chtěl ............. já svůj názor nemohu přidat, nemám dcery -- synovi jsem to někdy okolo 14 roku zkoušel vysvětlovat - co ho čeká a co nemine , kouří dodnes.........
.....a těžko by se mi sem dával nějaký rozumný názor, kdybych dceru měl a stalo se, že ve 13 rokách začne kouřit - to jsem totiž začal i já ......paradoxně mne naučila kouřit v 8.třídě moje mladinká učitelka z výtvarné výchovy , tenkrát nesmírně krásná "úča" a již velmi silná kuřačka /pamatuji si, že ve škole kouřila každou přestávku/..... k téhle "úče" jsem začal chodit do "aťasu" kreslit a také se učit kouřit :D :D :D
Takže babo raď, co poradit třináctileté dceři , rozhodně bych ji to nezakazoval a osvěta je asi na dvě věci - na .... a na nic
Naposledy upravil nob321ody dne neděle 7. 3. 2010 23:54, celkově upraveno 1
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod muryru » neděle 7. 3. 2010 16:07

Takže...film jsem neviděl, děti zatím nemám, stejně jako antaric, s jehož názory prakticky do puntíku souhlasím -
je to moc pěkně napsáno - ale je to názor spekulativní, zatímco u Pavla, který skutečně dceru má, je to, co
cítí, realita.
Já měl třeba štěstí, že mi rodiče nikdy nic nezakazovali, a opravdu asi byly pro ně důležitější jiné věci -
abych byl slušný člověk, měli jsme oboustrannou důvěru, bylo na mě lidské spolehnutí, a myslím že mě
vychovali dobře a dodnes máme vynikající vztahy (i když samozřejmě asi jako u každého,
nějaké ty malicherné pseudokonflikty a pseudohádky, které v rodinných vazbách nemají nijak zásadní
význam, hlavně v jistým věku, proběhly). Takže asi po vzoru svých rodičů bych vychovával i vlastní děti -
pokud k tomu mají nějaký vztah,předpoklady,prostředí v kterém se pohybují, tak budou kouřit i přes
zákazy, pokud jim kouření nic neříká, jedině dobře, a jedno co na to rodiče).
Sestra od už patnácti před rodiči nijak netajila, že kouří (akorát že u nás u rodičů se nikdy nekouřilo doma
v bytě, což vždy všichni kuřáci respektovali), mě taky nikdy nic nezakazovali, od mých 14 nebo 15 let věděli,
že si občas zapálím, ale že kamarádi kouří daleko víc :-) , že mám určitou sebereflexi svého chování - i co
se týká dalších "nástrah dospívání" (což zdaleka každé dítě v tom věku bohužel nemá).

Takže kouření bych nebral jako zásadní problém ve vztahu rodiče-děti, spíše by mi vadil ten alkohol,
rozhodně mi nevadí, když se mnou bude mladistvé dítě mluvit s cigaretou v ruce, narozdíl když by bylo opilé.
Ale zase je o tom, že by to dítě mělo být vychováno tak, aby mělo nějaké mantinely, jak se chovat,
nějak cíleně zakazovat pít nemá taky cenu.
Co se týče drog, to mi vadí ještě víc, ale jdou tak mimo mně, že nejsem kompetentní se k nim vyjadřovat.
Každopádně alkohol a drogy jsou větší společenský a rodinný problém, než cigarety (možná i proto, že cigarety
nemění vědomí), každopádně zákazy menšího "zla" a rodinné konflikty mohou vést k horšímu zlu, nejen
k tomu, že dítě víc tíhne k závažnějším návykovým látkám a především k rodinnému odcizení.
Vlastně všechno tohle kluci v předchozích příspěvcích správně nastínili.
www.kuracky.cz - site administrator
muryru
administrátor
 
Příspěvky: 2690
Obrázky: 50728
Pohlaví: Muž
Registrován: 23. 3. 2007

Re: Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » neděle 7. 3. 2010 19:05

nechtěl jsem se rozepisovat, ale vidím, že to špatně vyznělo - jediné co dopíšu je : velmi dobrý vztah jsem měl a mám k dětem /jsem naprosto nekomfliktní typ, navíc už 35 roků "neberu" alkohol , takže žádné domácí výbuchy apod - jsem sice kuřák, ale jinak ode mne děti mohli podchytit jen to dobré .........../kromě kouření/, celý život jsem je vedl k lásce ke knihám /to je totiž moje celoživní hobby/ , ke známkám /druhé hobby/ a třeba sportu ----- ale u toho mladšího přes rozumnou řeč se mi nepodařilo mu vysvětlit škodlivost kouření .............. a jak bych reagoval u dcery? /kluk je kluk/ - to prostě nevím, protože ji nemám, ALE určitě bych ji nefackoval a neuděloval domácí vězení :D , ale jak se znám ,byl bych VELMI tolerantní .....

........... a s tou osvětou na dvě věci ? to je přece jasné- kam se pdíváš VŠE proti kouření -- a stejně český děcka jsou na předních místech ve světě - dotahují Sáblíkovou :D :D
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » neděle 7. 3. 2010 19:08

kolik je kolem zklamaných rodičů , kteří si mysleli, že vychovájí skvěle své potomky a mysleli si, že mají s dětmi skvělý vztah -- děckovi stačilo vyjít za roh ....................................a cigárko, chlast, drogy................
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod muryru » neděle 7. 3. 2010 19:26

Asi to musí hlavně být v tom děcku....mít nějaké mantinely (jak jsem v předchozím
příspěvku napsal: "sebereflexi svýho chování". Nevím kolik procent děcek to má,
kolik procent děcek je třeba ovlivnitelný partou - v partě se berou drogy,
budu brát taky,abych zapadl. (když třeba doma nezapadám, nerozumím si s rodiči)
A víc tu sebereflexi mají děti vyrůstající v liberálním prostředí.
V atmosféře různých zákazů,příkazů (společně s odcizením se, nedůvěrou)ú se bouří, dělají pravý opak,
"rebelují" proti rodičům, učitelům ap.
A asi ta pokora vůči rodičům...která je asi jen v případě,
pokud je v rodině vše v pořádku, perfektní vztahy. Takový to "až bude plnoletej,
seru na fotra, seru na matku...", z toho se mi dělalo zle, když jsem ještě ani sám
plnoletej nebyl a slyšel jsem to od vrstevníků.

nob321ody:
trošku nesouhlasím s tím, jak píšeš že rodiče si myslí, že mají skvělý vztah s dětmi,
ty zajdou za roh....a cigárko, chlast, drogy. Tím vlastně potvrzuješ tu (podle mě
nepravdivou) myšlenku, že cigareta je nějaký předstupeň k chlastu a drogám.
Dítě si může za rohem zapálit cigaretu (z vlastní zkušenosti si
vybavuju, že šlo hlavně o ten POCIT ), z obavy z možných výčitek rodičů či
jiných autorit třebas tajně, ale defacto se ve vztahu k nim nic nemění, a nemělo
by, ani když to tzv.praskne, rodiče vypátrají, nebo se děcko samo přizná.
Ale neznamená, to že automaticky začne chlastat nebo fetovat. Dokonce ani
závislé na kouření se stát nemusí.
A k chlastu (nemyslím že si někdo dá pivko nebo se jednou za čas při nějaké oslavě
opije, myslím k závislosti) a drogám, ještě v mé generaci, mezi nezletilými
uchýlili jen nějakým způsobem "narušení" jedinci. Dnes je problém asi závažnější,
nemám v tom přehled. (A je to zase totéž - kdo si tu a tam vykouří trávu,
není feťák).
www.kuracky.cz - site administrator
muryru
administrátor
 
Příspěvky: 2690
Obrázky: 50728
Pohlaví: Muž
Registrován: 23. 3. 2007

Re: Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » neděle 7. 3. 2010 20:09

muryru - nespojuj to dohromady, to je napsané jako přirovnání /cígo, chlast, drogy/
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod Tato » pátek 12. 3. 2010 21:19

Docela mne zaujala debata a tak se chci též připojit. Mám doma sedmnáctiletou nevlastní dceru, kterou však vychovávám od jejích čtyř let a považuji ji za vlastní. Máme moc pěkný vztah. Je středně silnou kuřačkou, v kouření ji nijak neomezujeme, jen musí respektovat určité zásady / jako kouření na balkóně atd/. Vůbec není nijak problematická, pouliční party jí nic neříkají. Dokonce chodí jako dobrovolnice si povídat se starými lidmi.
Tato
VIP uživatel
 
Příspěvky: 358
Pohlaví: Muž
Registrován: 3. 4. 2007
Kouření: pravidelně
Počet denně: 15
Značky: LD

Re: Třináctka........

Příspěvekod Billda » pondělí 15. 3. 2010 17:32

Tato: docela bych si od tvé dcery-kuřačky přečetl nějakej dotazník: třeba by mě zajímalo, proč začala kouřit, když to u ní evidentně nebyla nějaká revolta vůči okolí a kdo jí dal v kouření první impulz... Asi to bude mít v hlavě srovnané - většina jejích vrstevnic asi začala kouřit třeba z hecu a mnohdy pak říkají, že už kouřit musí, protože si jejich tělo žádá dávku. Takový kuřačky docela lituju
Billda
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 641
Obrázky: 84
Pohlaví: Muž
Registrován: 18. 2. 2010
Kouření: příležitostně
Počet denně: 0
Značky: Marlboro 100´s Red

Re: Třináctka........

Příspěvekod nob321ody » sobota 20. 3. 2010 11:18

.......čím se baví naše děti? .... v mnoha případech jednoduchá odpověď


________________________________________________


sedí doma u webové kamery, natáčí se jak kouří a radostně to sdělují na web


_______________________________________________________
tohle video docela bere dech


_________________________________________________________
nob321ody
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 519
Obrázky: 177
Pohlaví: Muž
Registrován: 8. 2. 2010

Re: Třináctka........

Příspěvekod anaru » sobota 20. 3. 2010 17:23

Tak to je docela zajimave....
anaru
VIP uživatel
 
Příspěvky: 83
Obrázky: 1
Pohlaví: Muž
Registrován: 10. 3. 2008
Bydliště: Sedlcany

Re: Třináctka........

Příspěvekod antaric » sobota 20. 3. 2010 18:45

nob321ody: Mně zaujalo hlavně to první video - holky jsou Češky, mluví česky. Vypadá to, že to celkem odvázaně prožívají, na druhou stranu to mohly pojmout trochu víc seriózně :-) To šišlání je naprosto strašný :-) Technicky to vypadá na mobil, mohlo by to být lepší, ale jinak fajn :-)
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Zpět na Společnost a kouření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník