Kuřačky.cz - svět kuřaček cigaret, přitažlivosti a půvabu

Kouříte rádi či neradi? Jaké značky cigaret? Co pro vás kouření znamená? Ať už jste kuřáci či nekuřáci, vítejte v diskuzi.

Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod antaric » pondělí 22. 12. 2008 0:27

U příležitosti 90. výročí vzniku Československa se 28. října 2008 v Praze v prostorách kolem Můstku konala venkovní výstava věnovaná jednotlivým epochám vývoje našeho státu. Jelikož se také poměrně hodně zajímám o historii, jel jsem tam a i fotil :-) Jeden exponát mě ovšem zaujal více a rozhodl jsem se s vámi o něj podělit, formou odlehčení, v tomto adventním a vánočním čase.

Jde o "tabačenku", tedy poukázku na cigarety - v období po druhé světové válce bylo téměř vše potřebné na příděl. Jenže tato tabačenka je určena ovšem přímo pro ženy!!! Což mě mile potěšilo, že se na ně takto myslelo :-) Byť šlo jen o omezené množství (ale zaručené). Co myslíte - stačilo by vám 30 cigaret?

3909

Jak je na poukázce napsáno, 30 cigaret bylo na 20. období, těžko ovšem říci, jak dlouhá ta období byla. Hádám asi 30 dní, možná jen 20. Naštěstí pokud zbyly na trafikách cigarety navíc, mohly pak jít do volného prodeje.
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Příspěvekod Tato » pondělí 22. 12. 2008 15:56

Výstavu jsem rovněž navštívil a vřele ji doporučuji. Zaujala mne tam však nástěnka o soudobém boki proti alkoholismu. Volají tam po absolutní astinenci, píší o tom, kolik alkohol zabíjí ročně lidí, jak pivo je morem 20. století. Dosadíme-li místo slova alkohol kouření, jsme ve žhavé současnosti. Tak jako nám se zdá tento boj úsměvný a naivní, tak se jistě budou naši potomci usmívat nad tím, jak se na počátku 21. století bijovalo proti kouření.
Tato
VIP uživatel
 
Příspěvky: 358
Pohlaví: Muž
Registrován: 3. 4. 2007
Kouření: pravidelně
Počet denně: 15
Značky: LD

Příspěvekod antaric » pondělí 22. 12. 2008 16:07

Tato: Asi máš na mysli tu velkou výstavu Republika v Národním muzeu, ta ještě trvá, chystám se tam někdy v novém roce. Fotka byla z té krátké výstavy, dole na Václaváku, ta skončila po pár dnech.
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Příspěvekod Evelika » středa 7. 1. 2009 1:59

Tak toto vidím poprvé v životě, netušila jsem , že něco takového existovalo a ještě k tomu takhle extra pro ženy!....to bylo milé...
Sice ten příděl by mi v dnešní době nestačil !!! :-)))
Evelika
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 184
Obrázky: 0
Pohlaví: Žena
Registrován: 26. 12. 2007
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod Gizela » úterý 2. 9. 2014 16:26

Poukázka na cigarety specielně pro ženy, hned po 2. svět. válce, je pro mne velká zajímavost. Je vidět, že se kouření u žen již tehdy rozšiřovalo.
Bylo by zajímavé, zda někdo neví od svých příbuzných / babiček, prababiček/ jak ten přídělový systém na cigarety pro ženy byl tvořen. Lístky dostala každá žena, nebo se musela sama přihlásit a od kolika let měla nárok ?
Gizela
uživatel
 
Příspěvky: 22
Pohlaví: Žena
Registrován: 24. 7. 2014
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlborky

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod David77 » středa 3. 9. 2014 7:20

Zdravím,
velice zajímavé určitě bude muzeum tabáku v Kutné Hoře.

viz: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce ... Morri.aspx

Určitě plánuji se tam někdy brzo zajet podívat. Zajímavá bude určitě exkurze ve výrobním závodu. Tam je nutné se předem objednat a minimálně musí být 5 osob.

Přeji hezký den
David77
VIP uživatel
 
Příspěvky: 361
Obrázky: 5
Pohlaví: Muž
Registrován: 2. 4. 2007
Kouření: pravidelně
Počet denně: 20
Značky: Vinceroy červené, Malboro light

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod Sisian » čtvrtek 4. 9. 2014 6:44

Těžká doba. Sice nikdo nikoho nebuzeroval kvuli kouření ale ten příděl je hruza. Vždyť by mi nestačil ani na den!
Sisian
aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 0
Pohlaví: Žena
Registrován: 1. 9. 2011
Kouření: pravidelně
Počet denně: 40
Značky: L&M, Camel, Viceroy

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod Gizela » čtvrtek 4. 9. 2014 19:46

Na té poukázce je, ale uvedeno, že se jedná o další příděl cigaret . Podle toho by ještě měla existovat tabačenka pro ženy s měsíčním přídělem.
Hledala jsem to na internetu, ale tam nic přesného nelze nalézt.
U nás v rodině jsem žádné informace nezjistila, protože vím, že babička nekouřila a prababička určitě také ne.
Gizela
uživatel
 
Příspěvky: 22
Pohlaví: Žena
Registrován: 24. 7. 2014
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlborky

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod PetraBila » čtvrtek 18. 9. 2014 16:02

Tohle by se mohlo líbit!:) Já miluju ty starý obaly cigaret, Lipa nebo Vřídlo za 7 Kčs nemá konkurenci:)

http://padesatky.ffa.vutbr.cz/19511952/ ... urit-vsude
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PetraBila
nováček
 
Příspěvky: 9
Pohlaví: Žena
Registrován: 18. 9. 2014
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod PetraBila » neděle 21. 9. 2014 6:37

:)
PetraBila
nováček
 
Příspěvky: 9
Pohlaví: Žena
Registrován: 18. 9. 2014
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod Gizela » neděle 21. 9. 2014 16:44

Ahoj, moc se mi to líbí, je to perfektní přehled o cigaretách a kouření po 2. svět. válce u nás.Jsem překvapená, že se vyrábělo tolik druhů cigaret. Sama vím od někoho, že Lípy byly určeny specielně ženám.
Teď také vím jak vypadala tabačenka na pravidelný příděl cigaret pro ženy, myslím, že těch 60 cigaret na týden by mi celkem vyhovovalo, protože denně vykouřím kolem 10 cigaret. Netušila jsem, že se v těch letech dokonce kouření propagovalo, jako životní potřeba. To by se mi jako ženě moc líbilo.
Celé je to moc pěkné a zajímavé.
Gizela
uživatel
 
Příspěvky: 22
Pohlaví: Žena
Registrován: 24. 7. 2014
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlborky

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod Dara » pondělí 29. 9. 2014 10:46

Zaujímalo by ma, aký rozdiel bol v prídele pre ženy a pre mužov :-) Premýšľam, muselo byť krásne, že nikto nerobil z fajčenia obrovský prehrešok a niečo, čo treba zakázať.
Dara
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 715
Obrázky: 110
Pohlaví: Žena
Registrován: 14. 7. 2010
Kouření: pravidelně
Počet denně: 20
Značky: Virginia Slims, Karelia Slims Classic

Re: Zajímavost z historie :-)

Příspěvekod PetraBila » středa 15. 10. 2014 7:36

Dnes trochu víc surfuju a našla jsem ještě toto:
http://www.mediaguru.cz/2013/04/promeny ... D4V69SsUc3

Cigarety a reklama, to je celkem téma, že:) Dost mě překvapilo, že je v mediálních kampaních doporučovali doktoři, hustý!:)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PetraBila
nováček
 
Příspěvky: 9
Pohlaví: Žena
Registrován: 18. 9. 2014
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10

Zpět na Diskuze o kouření a cigaretách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků