Kuřačky.cz - svět kuřaček cigaret, přitažlivosti a půvabu

Otázky o kuřačkách a kouření, ankety, hlasování a soutěže

Vadí vám, že již nelze v trafikách koupit jednotlivé cigarety (tzv. kusovky)?

ANO - určitě bych je občas kupoval/a
5
19%
SPÍŠE ANO - kupovat celé krabičky mně nevadí, ale jako záložní možnost by to bylo dobré
8
30%
SPÍŠE NE
0
Žádná hlasování
NE - i když jsem kuřák/čka
8
30%
NE - jsem nekuřák/čka
3
11%
NIKDY JSEM O TOM NEPŘEMÝŠLEL/A
3
11%
 
Celkem hlasů : 27

Kusovky - anketa

Příspěvekod Billda » úterý 7. 2. 2012 9:48

Možná ještě někteří z vás pamatujete, že ve většině trafik u nás bylo možné koupit i jednotlivé cigarety - většinou luxusnějších značek: trafikanti prostě načnuli některou "tvrdou" krabičku luxusnějších cigaret a prodávali jednotlivé cigarety za cenu odpovídající jednotlivému kusu. Mělo to své výhody: člověk tak mohl ochutnat i luxusnější značky bez toho, aniž by koupil celou krabičku té které značky a odpadla tak možnost, že by se někdy koupí celé krabičky nějaké nechutné značky "spálil"; dále to bylo výhodné především pro teenagery, kteří si prostě mohli jen cestou někam do či ze školy jednorázově zakouřit bez nutnosti vydávat velké peníze za celou krabičku či prostě pro všechny, kterým třeba právě došly cigarety a neměli u sebe tolik peněz na celou krabičku...
Když jsem chodil ještě na základku, sbíral jsem krabičky od cigaret, a to tak, že jsem obíhal nejrůznější trafiky a žadonil právě ty prázdné krabičky od kusově prodávaných cigaret.
Postupem času se začaly zpřísňovat pravidla pro prodej kusových cigaret - především z hygienických důvodů, ale i jako ochrana mládeže před snadno dostupným nikotinem. V devadesátých letech se nějaká firma pokusila tento způsob prodeje zachovat, a tak vymyslela speciální značku cigaret "KUSOVKA" a prodávala ji po kuse zataveném v plastovém obalu (způsobem, jakým se dnes balí třeba kartáček na zuby) - ale myslím, že se to moc neujalo a tato "značka" asi zanikla. Mimochodem, byla vyráběná asi z nějakého levného tabáku, chuť nevalná.
Později se některé značky prodávaly aspoň v baleních po 10 kusech, ale i toto bylo poměrně nedávno zakázáno (na Slovensku to myslím ale ještě funguje).
Jestli tedy dnes existuje něco jako kusovka, pak jedině asi při nějaké promoakci na prodejně tabáku, kdy můžou hostesky kuřákům nabídnout nějakou propagovanou značku k ochutnání. A nebo ta, kterou si vyžebráte od okolostojícího kuřáka či kuřačky - což je drtivé většině lidí protivné, a to z obou stran (a navíc do poslední chvíle nevíte o jakou začku si vlastně říkáte).
Anketní otázka je víceméně v rovině hypotetické a se současnou - vůči prodeji cigaret všeobecně restriktivní situací nepohne, ale přesto bude zajímavé, jak na tuto problematiku nahlížíte, případně si i zavzpomínáte na zlaté staré časy...
GIRLS SMOKING IS COOL!!!
Billda
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 641
Obrázky: 84
Pohlaví: Muž
Registrován: 18. 2. 2010
Kouření: příležitostně
Počet denně: 0
Značky: Marlboro 100´s Red

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod antaric » úterý 7. 2. 2012 21:57

Dá se říct, že kusovky mě zcela minuly, tedy v mládí, ke kouření jsem přišel až daleko později (a to už byly v podstatě minulostí). Mně osobně nijak nechybí, při sobě jsem vždy dostatečně zásoben, ale jsem pro cokoli, co je příznivé kuřákům (a nekuřáky to neohrožuje). Víc než hygienické důvody byl důvodem zákazu zcela určitě tlak na zvýšení nedostupnosti cigaret, sociální a ekonomický práh posazený výše. Proč jinak nejsou povoleny ani desetikusovky. Samozřejmě od společnosti pokrytecké (a nepřekvapující). Všechna protikuřácká lobby jsou jedničky ..|.

Teď se kusovky "prodávají" tak, že za mnou na ulici přijde někdo s hrstkou korun a jestli bych neprodal. Obvykle na to přistoupím (a furt lepší varianta než když ji chtějí jen nechat dát - nedávám ze zásady, jen ženám, logicky :-) ).

Jinak kusovky v trafikách bych bral právě jako možnost si vyzkoušet i nějakou jinou značku (lepší než kupovat celou krabku a spálit se, přesně jak Billdo píšeš).
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod Billda » úterý 7. 2. 2012 23:02

antaric: když už jsem u toho pokrytectví při prodeji cigaret, taky ti připadá, že státní antikuřácká lobby má doslova panický strach z "odhalené cigarety"? Pokud bych to chtěl vzít z té úsměvnější stránky, pak je to asi pro to, že jednotlivé cigarety považují za příliš sexy, že je zakazují "ukazovat" na veřejnosti - ať už tím, že nelze legálně koupit v obchodě kusovou cigaretu nebo tím, že je od jisté doby zakázáno i v reklamě na cigarety (regulované jen do prostor obchodů s cigaretami!!!) používat obraz s otevřenou krabičkou a povysunutými cigaretami, ale jen s krabičkami uzavřenými...

Sám jsem zatrhl možnost SPÍŠE ANO.
Ohledně experimentování s novými druhy cigaret by pro mě měl prodej kusovek i další výhodu: věděl bych, jestli je kupovaná značka se žlutým a nebo bílým filtrem, což je pro mě důležitá informace. A takové info ti ani sebelepší trafikantka není schopná ze zabalené krabičky dát...
GIRLS SMOKING IS COOL!!!
Billda
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 641
Obrázky: 84
Pohlaví: Muž
Registrován: 18. 2. 2010
Kouření: příležitostně
Počet denně: 0
Značky: Marlboro 100´s Red

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod antaric » úterý 7. 2. 2012 23:34

Billda: Také jsem zatrhl SPÍŠE ANO, právě ve vstřícnosti k ostatním kuřákům, kterým to může přijít vhod.

K pokrytectví - uvědomil jsem si, když si vzpomeneš na libovolný záběr v televizním zpravodajství, který se jako jako ilustrační týká kouření nebo cigaret, co se Ti vybaví? Ano, dávají tam starý chlapy v zaplivaný hospodě nebo bezdomovce, jak potahují ze svý moonky nebo čeho. Očividná podprahová manipulace. Proč neukážou také skutečnou realitu, běžné normální kuřáky či i krásné kuřačky, které pak stanou před naším objektivem?

Ano, cigarety jsou sexy. A antikuřácká lobby to strašně sere. A snaží se humpolácky a primitivně manipulovat veřejné mínění. Nejhorší je, když mají moc a zneužívají ji ti, kteří ji mít vůbec nemají.
www.kuracky.cz - site administrator
antaric
administrátor
 
Příspěvky: 2993
Obrázky: 48205
Pohlaví: Muž
Registrován: 24. 3. 2007
Bydliště: Praha
Kouření: pravidelně
Počet denně: 10
Značky: Marlboro Gold

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod muryru » středa 8. 2. 2012 0:01

Kusovky velmi dobře pamatuju z raného mládí, tj. úplný konec 80tých let, především počátek 90 let (jsem ročník 1976). Dokonce mám pocit, že první cigarety, které jsem si koupil v trafice, byly právě kusovky! Mívali je v otevřené krabičce, prodávali bez jakéhokoli obalu, a míním, že nejen luxusnější značky - sám pamatuju Petry, LMka apod.
V osmé, deváté třídě šlo o to, že člověk si koupil několik málo kusovek (nevykouřil toho za den mnoho) a hlavně šlo krom finančního důvodů o to, že nemusel nikam skrývat (před rodiči, učiteli apod.) krabičku. Pamatuju i období, že jsme pro kusovky chodili několikrát denně. Ráno při příjezdu do města, pak třeba o velké přestávce či volnou hodinu a ještě po vyučování. Někdy v prváku přišla už doba kupování krabiček, ale my slabší kuřáci jsme si je schovávali ve školní plechové skříňce v šatně, ale ráno ještě dlouho přetrvávala ta tradice kusovky....a další cigarety na zbytek dne jsme si ubírali ze "zásobárny ve školní skříňce".
(Veselá vzpomínka z prváku, tj. 1991/92: s kamarádem jsme tomu říkali "traďice", většina rán při příjezdu do školy Tj. já přijel v 7:27 autobusem do města, vystoupil asi 50 m od bydliště kámoše. Toho jsem doslova často tahal spícího z postele v jeho pokojíku cca v 7:30. Za pár minut (někdy zdržení jeho snídaní,zatímco já u toho preludoval na piáno) jsme odcházeli, za rohem byla trafika, zde byly vždy zakoupena kusovka, přesunuli jsme se za další roh do parku před školou (tam už se scházeli i jiní a jiné) a tam byly vykouřena .Ve škole už jsme měli krabičky ve skříňce :-) Takže pokud se řekne kusovka, naběhly mi tyto vzpomínky. Ani nevím, kdy přesně začaly mizet z trafik.

A zda mi vadí, že kusovky nejsou? Myslím že dnešní mládež už je trochu jinde než my, možná by to pro ně nebylo takové terno. A protože v současnosti patřím jen k svátečním kuřákům, tak je možné, že bych třeba někdy
využil, i když většinou krabičku mám při sobě.
www.kuracky.cz - site administrator
muryru
administrátor
 
Příspěvky: 2690
Obrázky: 50728
Pohlaví: Muž
Registrován: 23. 3. 2007

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod Dara » čtvrtek 9. 2. 2012 14:33

Ja som hlasovala za možnosť NIE. Nevidím v takejto forme predaja cigariet opodstatnenie. Myslím si, že kúpa cigariet nieje žiadna finančná investícia, že by som si pri kúpe novej značky musela najprv vyskúšať, čo kupujem. Rovnako chodiť každú hodinku do trafiky po cigaretu by asi nebolo ideálne riešenie :lol: Skrátka si neviem predstaviť situáciu, kedy by som takúto možnosť využila. ;)
Dara
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 715
Obrázky: 110
Pohlaví: Žena
Registrován: 14. 7. 2010
Kouření: pravidelně
Počet denně: 20
Značky: Virginia Slims, Karelia Slims Classic

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod muryru » čtvrtek 9. 2. 2012 18:57

Dara: možná to smysl pro teenagery, začínající kuřáky, případně příležitostné kuřáky. Myslím že je dobře, že v době mého ranného mládí kusovky existovaly.
Jinak rozhodně nemyslím, že koupě krabičky cigaret v dnešní době není žádná finanční investice...
www.kuracky.cz - site administrator
muryru
administrátor
 
Příspěvky: 2690
Obrázky: 50728
Pohlaví: Muž
Registrován: 23. 3. 2007

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod Billda » čtvrtek 9. 2. 2012 22:58

Dara: Nemyslím si, že by kusovky neměly dnes vůbec žádné opodstatnění. Kromě výše popsaných situací, kdy by možnost si je koupit v trafice byla výhodná, mě napadá i další situace, kdy bych uvítal možnost jejich koupě: člověk nemůže zrovna v nějakém místě sehnat svou oblíbenou značku a variantu cigaret, proto je pro ukojení chuti na cigaretu nucený koupit "menší zlo" - jinou značku, ale takto jí musí koupit celou krabičku... U mě to pak většinou vypadá tak, že při nejbližší možné příležitosti si obstarám "tu svou značku" a mám pak problém dokouřit zbytek té náhradní krabičky jiné značky. Tady by existence kusovek hodně pomohla...
GIRLS SMOKING IS COOL!!!
Billda
VIP+ uživatel
 
Příspěvky: 641
Obrázky: 84
Pohlaví: Muž
Registrován: 18. 2. 2010
Kouření: příležitostně
Počet denně: 0
Značky: Marlboro 100´s Red

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod Katmar » středa 15. 2. 2012 20:42

Můj názor je i tomto směru konzistentní... Jak proboha může nějakej úřada kecat do toho, po kolika kusech smím svoje legální výrobky balit !?
Katmar
šedá eminence
 
Příspěvky: 439
Obrázky: 519
Pohlaví: Muž
Registrován: 15. 1. 2009
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Kouření: ne
Počet denně: 0

Re: Kusovky - anketa

Příspěvekod fantomas » středa 14. 3. 2012 0:27

Souhlasím,co napsala Dara.Kusovky dobrá věc pro začínající nebo hodně sváteční kuřáky,ale jinak celkem bez opodstatnění.Když vzpomenu na své začátky,tak jsem si kusovku snad,aspon co si vzpomínám nekoupil nikdy.Pokud jsem si cigarety sám nekupoval,tak jsem od někoho,kdo měl vyžebral :)
fantomas
aktivní uživatel
 
Příspěvky: 66
Pohlaví: Muž
Registrován: 1. 8. 2007
Bydliště: Zlínský kraj
Kouření: pravidelně
Počet denně: 20
Značky: LM,Marlboro

Zpět na Otázky, ankety, hlasování a soutěže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron